Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Fastlandet > Parga

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #2  
Gammal 2008-05-30, 21:40
Surfdudes avatar
Surfdude Surfdude är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2007
Ort: Kristinehamn
Inlägg: 43
Standard Sv: Hyra bil i Grekland (Parga)

Detta tycker jag låter som en alldeles utmärkt idé!

Vi har slutat åka taxi eller transferbuss till/från flygplatsen Aktio Airport i Preveza - helt enkelt för att det finns så bra biluthyrare i närheten.

På Lefkas exempelvis, finns en firma som heter Aris (telefonnummer 0030 26450 22027, mail: arisrentacar@e-lefkas.gr). De levererar bilen till och från flygplatsen utan extra betalning - helt otroligt bra att ha att göra med!

Vi (6 personer) hyrde för några veckor sedan en 7-sätes Opel Zafira för 60 euro per dygn. Ni kan säkert välja en mindre bil - exempelvis Citroen C3 som jag tror kostar någonstans mellan 35 och 45 euro.

Prova med någon lokal uthyrare först, för de är mer flexibla med "envägs-hyra" (hämta upp bilen på flygplatsen - lämna den i exempelvis Parga) än de stora internationella firmorna. Hos de senare är detta ganska dyrt, men som sagt hos Aris är detta "gratis".

Lycka till!!
Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 00:39.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT