Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kreta > Chaniakusten

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #11  
Gammal 2007-08-02, 10:48
larss avatar
lars lars är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Inlägg: 881
Standard Sv: Semester förstörd.

Citat:
Ursprungligen postat av Soleil Visa inlägg
Vi människör är olika, en del tycker äta pizza på sin semester, ligga vid stranden dagarna runt o. äta på hotellet. Det går utmärkt på de små turistbyar i Haniaområdet. Men om man vill se o. uppleva grekiska livet i viss mån åker man annastans.
..
Det går alldeles utmärkt att uppleva "det grekiska livet" även inne i själva Chania och i turistorterna .
Lämna den lilla del av stan där turisterna håller till så är du genast i kontakt med allt vad det "det grekiska livet" har att ge.
Problemet är att det inte finns en bestämd definition på "det grekiska livet", som gäller generellt för alla.(som tur är).
Är man bara själv lite nyfiken på livet så är det väldigt enkelt att få kontakt med människor, som är glada och stolta för att visa och gärna berättar vad de sysslar med. Gästfriheten är även i stan påfallande stor liksom deras nyfikenhet på oss..
Själv har jag fått vara med om bl a att slakta, fiska, skörda både oliver och vindruvor, deltagit i storbak inför bröllop, deltagit i begravningar och bröllop samt barndop, gjort raki, hjälpt till med städning, deltagit i matlagning, öppnat saluhallen!!!!! bara för att nämna något. Allt har skett i Chania och tillsammans med för mig tidigare okända greker, som numera blivit goda vänner.
Visst är bylivet på landet kanske lite annorlunda men det finns mycket att uppleva även i städerna, om man är lite nyfiken av sig.
Likheten med andra länder är slående, turisterna håller mestadels till i sina områden och längs de stora vägarna. Avvik från mängden och du hittar snabbt ett annat och mer spännande liv ( om det är det man söker).
lars
Kriti sti kardia mou
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 12:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT