![]()  | 
	
| 
		 
			 
			#1  
			
			
			
			
			
		 
		
	 | 
||||
		
		
  | 
||||
| 
		
	
		
		
			
			 
			
			Då är lagen klubbad, från 2010... ja ja tar lite tid att förändra, men  
		
		
		
		
		
		
		
		
	
	  gäller rökförbud på tavernor, cafe, statliga byggnader, innomhus alltså! På tiden att även Grekland hakar på!Camilla  | 
| 
		 
			 
			#2  
			
			
			
			
			
		 
		
	 | 
||||
		
		
  | 
||||
| 
		
	
		
		
			
			 
			
			Det har nog redan börjat förändra sig lite med rökningen 
		
		
		
		
		
		
		
		
	
	  Känner några stycken Greker som har slutat och röka helt frivilligt![]() Fast det är nog bra att lagen träder i kraft först om ett par år så dom hinner vänja sig vid tanken ![]() Riitta  
		 | 
| 
		 
			 
			#3  
			
			
			
			
			
		 
		
	 | 
||||
		
		
  | 
||||
| 
		
	
		
		
			
			 
			
			Redan idag är det lag på att det ska finnas en rökfri avdelning på restauranger i Grekland. Nån som har sett nån? 
		
		
		
		
		
		
		
		
	
	![]() Jag tror att detta kommer att ta liiite längre tid att införa än i övriga EU-länder... /Netwolf  | 
| 
		 
			 
			#4  
			
			
			
			
			
		 
		
	 | 
||||
		
		
  | 
||||
| 
		
	
		
		
			
			 Citat: 
	
 Camilla  | 
| 
		 
			 
			#5  
			
			
			
			
			
		 
		
	 | 
||||
		
		
  | 
||||
| 
		
	
		
		
			
			 
			
			Tack säger jag som själv är inbiten rökare. 
		
		
		
		
		
		
		
		
	
	Jag går gärna ut och tar ett bloss. Hatar de som ska till att röka när jag får in min mat. Mr A har liten förståelse för detta att jag går ut. -Respekt för andra brukar jag säga till honom. Kommer fortfarande ihåg gamla Xania hospital då det till och med kunde rökas på rummet? Uffe  | 
| 
		 
			 
			#6  
			
			
			
			
			
		 
		
	 | 
||||
		
		
  | 
||||
| 
		
	
		
		
			
			 
			
			Det fanns rökrum på alla sjukhus i Sverige med , inte SÅ länge sen. I kafferummen röktes det och på expeditionerna. Det var ett enormt motstånd när rökförbud infördes på det sjukhus jag jobbade.
		 
		
		
		
		
		
		
		
		
	
	 | 
| 
		 
			 
			#7  
			
			
			
			
			
		 
		
	 | 
||||
		
		
  | 
||||
| 
		
	
		
		
			
			 
			
			Den här bilden hängde på väggen i rummet vi hyrde på Sifnos; En liten flicka står framför ett staffli och målar, och i munnen har hon en... cigarrett!! 
		
		
		
		
		
		
		
		
	
	![]() ![]() /kimmen  | 
![]()  | 
	
	
		
  | 
	
		 |