![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
I förra veckan bokade vi via Booking. Com in oss på ett bakgatshotell i Köpenhamn. Hotel Omana. Datum var 21- 23 Augusti. Pris 70 € natten för tvenne nätter. Bekräftelse kom genast.
Allt frid och fröjd. Dock anlände dagen efter en bokningsbekräftelse på ett Hotell i Finland. Omana. Samma namn som Hotellet i Köpenhamn. Vi erhöllo en bekräftelse på inbokning i Presidentsviten... Pris 13.000 Sek för tvenne nätter. Hustrun förtvivlad. Arne ringde till det Finska Hotellet att efterfråga vadan vi inbokats på lyxhotellet samt att det dragits 13.000 Sek från vårt visakort. Mannen i receptionen genmälde att deras bokningssystem förra veckan löpt amok, men att vi omgående skulle erhålla våra pengar tillbaka på kontot. Ingen skugga må falla på Booking.com, men visst var det oroligt innan det hela kunde rätas ut... Hustru Birgitta nu lugn igen, Arne likaså. Fel kunna det alltid bli,men det kännes skönt att detta rättades till! Arne och Birgitta Senast redigerad av Arne den 2013-07-15 klockan 18:01. |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Jisses!!! Nu kan ni ju andas ut hoppas jag. Ni kan ju i alla fall unna er en extra god middag i Köpenhamn.
Missa inte uteserveringen vid Hwids vinstue på Kongens Nytorv! ![]() Lissi |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Oj då, tur att det ordnade sig. Men på Booking har vi aldrig betalt i förväg, det har vi alltid gjort på plats.
|
#4
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Senast redigerad av Claes på Lesvos den 2013-07-15 klockan 19:57. |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Är det månne Omena Hotel det är frågan om? Det är en finländsk kedja som också har ett hotell i Köpenhamn och Stockholm. Konceptet baserar sig på självservice. Det finns ingen reception, ingen personal osv. Alla rummen är väl mer eller mindre lika så det där med Presidentsvit låter konstigt?
![]() Hur som helst borde det vara helt ok om man inte är i behov av servicen. Tydligen hade ni bara otur med bokningen. Hur gick det med Köpenhamn då? Ni ska väl ändå resa dit hoppas jag? / Anne |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Herregud
![]() ![]() ![]() ![]() |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Tack på bra matställen i Köpenhamn. Vi tar gärna emot fler.
![]() Jo, Omana är ett hotel utan reception och vi skulle få en kod per sms cirka fyra dar innan ankomst. Men det var Omanas datorer som fick fnatt. Istället för besök på hotellet i Köpenhamn registrerade HAN (datorn alltså) så att det blev Tampere. Och sen tror jag att HAN la till en nolla på kostnden så att det blev 13000 Skr istället för 1300. Men nu väntar jag bara på pengarna tillbaka. Och vi ändrade hotellet i Köpenhamn till Saga hotel. Så booking.com gjorde inget fel och förstod ingenting. Så kan det gå i datorns tidevarv! Tur att det kan reda ut sig. Birgitta. |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Ja så är det med datorer. De kan både förenkla och försvåra våra liv.
![]() Trevlig resa till Köpenhamn! / Anne ![]() |
#9
|
||||
|
||||
![]()
Är det inte booking.com som har ansvaret. Jag har aldrig bokat via dom men kikat lite på olika alternativ inför kommande resor och trott att det är så det fungerar. Jag måste ha missuppfattat det helt.
![]() Eva |
#10
|
||||
|
||||
![]()
Ja det låter mycket rörigt. Har som sagt bokat mycket genom booking, är så bra för att man EJ behöver betala vid bokning, det görs som vanlig på hotellet. Hotellet är ju inte involverat i detta med mig, det går via booking. Man som sagt, bra att det ordnade sig till dr bästa.
|
#11
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() ![]() ![]() Ønsker dere trivelige og fine dager i København ![]() |
#12
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Skönt att det ordnat sig för Arne och Birgitta. Jag har själv inte kommit till det stadiet att jag gärna betalar med kort via nätet mellan alla säger ju att systemen är säkra. När man hör om sånt här bli man ju inte direkt tryggare. Eva Senast redigerad av Eva L den 2013-07-17 klockan 12:10. |
#13
|
|||
|
|||
![]()
Har använt Booking flera gånger och betalat vår vistelse på hotell på avresedagen. Det har aldrig varit göra problem med det.
/Anders |
#14
|
|||
|
|||
![]()
Använder mig ofta av booking.com och rekommenderar det gärna för det fungerar som regel mycket bra. Bokade alla mina fyra rum under årets resa via dem, det första hemifrån och de andra under resans gång. Man lämnar sitt kontokortsnummer som säkerhet men betalar som regel inte förrän man lämnar rummet, och i Grekland är det oftast kontant betalning det handlar om. Deras kontokortsmaskiner, ifall de har någon, har en märklig förmåga att alltid vara
sönder! ![]() Ibland kan det dock gå fel, som vid bokningen av hotel Porfyris på Nisyros för en dryg vecka sedan. Fick inte bokningen att gå igenom och heller inget bekräftelsemejl, så jag försökte igen och då gick det. Dagen efter ringde de från booking.com och frågade om jag verkligen skulle ha två bokningar på Porfyris?! De hade alltså två bokningar trots att jag bara hade bekräftelse på en! En bokning makulerades och nu skulle allt vara okej, trodde jag iallafall. Men vid ankomsten till hotellet fanns det ingen bokning på mig! De hade haft en - men den hade ju makulerats, sa de. Som tur var fanns det gott om plats på hotellet och jag fick ett bra rum med havsutsikt. Ägarinnan hade dessutom inte riktigt förstått vad de pratade om på booking.com och därför haft i bakhuvudet att jag kanske skulle dyka upp iallafall. Slutet gott, allting gott! ![]() ![]() |
#15
|
||||
|
||||
![]()
Orsaken till att man ska betala just Omenahotels direkt är säkert den att de inte har någon personal på plats. Kollade på deras hemsida att man kan avboka senast 24 h före ankomst. Annars är väl det vanligaste det att man betalar först på hotellet. Själv brukar jag kolla upp hotell på Booking, men sen kontakta hotellet direkt. Åtminstone när vi ska till Grekland, där vi helst använder familjehotell. Brukar då få lite bättre pris och så behöver inte hotellet heller betala provision till Booking.
![]() / Anne ![]() |
#16
|
|||
|
|||
![]() Citat:
![]() |
#17
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() Karin snart bara en vecka kvar! ![]() |
#18
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Smultron, som åker hem i morgon! ![]() ![]() ![]() |
#19
|
||||
|
||||
![]()
Det är inte aktuellt för mig att boka just Grekland via Booking. Har däremot tittat på deras hotell vid en eventuell Barcelona resa.
Eva |
#20
|
||||
|
||||
![]()
Allt slutade lyckligt. Jag har nu återfått 13000 kronor till mitt konto.
![]() Vi har aldrig förut råkat ut för att pengarna har blivit dragna från kontot i samband med att vi har anlitat booking.com. Vi har betalat vid incheckning (kort) eller vid avresa (då kontant). Men det var Omenas dator som fick fnatt. Den bokade in oss på hotellet i Tampere och drog samtidigt pengar. Så det var inte booking.com:s fel. (Fast jag tyckte att det var dom som skulle reda ut det när jag pratade med dom). Birgitta. |
![]() |
|
|