![]() |
#1
|
|||
|
|||
![]() ![]() Jag har planerat en resa till Naxos i juli (2-3 veckor). Eftersom det inte finns någon flygplats på Naxos är det flyg till Santorini eller Aten som gäller. Är det någon som har något tips på vad som är bäst? Ca-priser på båttrippen? Kalispera / Lotta |
#2
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Annars blir det precis som du säger båt från antingen Piréus (5½-6½ tim) eller Santorini (3½-4½ tim). Båttider hittar du på GTP så småningom. /kimmen |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Inrikesflyg lät ju bra, tack för info!
|
#4
|
||||
|
||||
![]()
Notera dock att inrikeslinjen Athen - Naxos trafikeras av mindre propellerplan med kapacitet 30-50 passagerare. Det är tillrådigt att boka platser tidigt.
Olympic Air har interaktiv hemsida där du kan boka platser. Arne |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Instämmer med Arne om tidig bokning,tror det är två flighter vissa dagar.Vi har redan bokat Naxos-Athen till i mitten sept, kostnad 70euro/pers.Flygningen tar ca 45 min,båtresan ca 5 tim +transfer till flyget.
bjorn |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Om vi nu inte ska prata inrikesflyg så är det smidigare att flyga till Santorini och åka båt därifrån, däremot så kan det gå att hitta betydligt billigare flygstolar till Aten så låt inte det ena utesluta det andra. Det är inte världens roligaste grej att flyga till Aten och åka vidare till hamnen i Pireus och vänta på båten där, behöver ni övernatta runt Aten/Pireus så kan jag rekommender Gallini Palace ungefär halvvägs mellan flygplatsen och hamnen, busshållplats utanför hotellet.
Mvh Janérik |
![]() |
|
|