![]() |
|
#1
|
|||
|
|||
|
Är det någon som kan rekomendera en prisvärd kurs i grekiska ? Om det är någon som själva läst grekiska i Grekland, berätta gärna. Har själv läst grekiska i ett år, (tre år sedan) så vill nu uppdatera mina kunskaper samt lära mig mer.
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Jag kan verkligen rekommendera Athens Center i Aten där jag själv studerat. Jättebra lärare, bra läromaterial, små grupper och en jättesöt skolbyggnad
. Kvalitén på undervisningen är verkligen hög, nästan alla utländska företag skickar sin personal dit och Sveriges ambassadörer brukar också läsa där. Man lär sig massor.Mvh, Nostalgia |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Hej Annika,
Jag instämmer med Nostalgia ang. Athens Center. Jag har läst på ön Spetses för 4 år sen. Dom har 1 sommarkurs per år där, 3 veckor i juni/juli. 5 olika kunskapsnivåer att välja på. Kanonbra. Och jag har bekanta som gått i Aten flera gånger och alla är jättenöjda. www.athenscentre.gr Lycka till! Annika Li |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Vad kostar språk kurserna? Om man redan kan grekiska men vill utöka det mer, finns det "svårare" kurser med högre nivå?
|
|
#5
|
|||
|
|||
|
Agapii, om du följer länken till Athens Centers hemsida som du fick i inlägget ovanför ditt så hittar du all information du söker där.
Ja, de har även kurser för dem som redan är förhållandevis flytande. Mvh, Nostalgia |
|
#6
|
|||
|
|||
|
Tack för ditt svar
jag ska kolla.
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
Universitetet är billigast men det tar tid och passar kanske yngre personer bäst som samtidigt vill leva studentliv och umgås med jämnåriga. Lektioner 4timmar/dag fyra dagar i veckan. Tentamen vid läsårets slut.
Eva |
![]() |
|
|