Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa till Grekland

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2012-08-10, 18:09
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard Anmärkningsvärt billiga hotellpriser i höst/vinter

Vi brukar oftast boka hotellrum via Booking.com. Bra priser, och oftast fri avbokning intill 24 timmar innan. Vi bokade exv en natt i dubbelrum på Omalos Hotel i Chania i mitten av December inför färden till Paleochora och en drygt månadslång vistelse därstädes.

Via Booking.com fick vi priset 20 € för en natt. Mer än suveränt pris enär Omalos i Chania är beläget nästgårds till bussterminalen i Chania. 100 meters promenad.

Sak samma när vi skulle boka oss en natt i Pythagorion, Polyxeni Hotel, Samos. Via Booking.com erhöllo vi ett dubbelrum inkl frukost för 33 € nu den 10 September.

Enligt vad vi erfarit är det nu generellt sett reapriser på Hotell i Övärlden från senhösten och framåt.

Kan det månne vara i spåren av den Grekiska krisen?

Arne och Birgitta
Svara med citat
  #2  
Gammal 2012-08-10, 21:59
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Anmärkningsvärt billiga hotellpriser i höst/vinter

Låter som normala priser om det är enklare boenden som avses.

Eva
Svara med citat
  #3  
Gammal 2012-08-11, 07:10
Mahava Mahava är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2011
Ort: Södertälje
Inlägg: 940
Standard Sv: Anmärkningsvärt billiga hotellpriser i höst/vinter

Tycker också det är väldigt billigt i år, har också bokat via booking.com på Lesvos och fått pris 20E per natt, och de i ett lägenhethotel som fått mycket bra recensioner, ligger precis vid havet, havsutsikt och det finns ac osv, sen att euron är så billig gör inte saken sämmre när man betalar allt utom flyg på plats

Kan tänka mig att många hotel / pensionat sänker priserna på booking.com osv när de märker att de har dålig belägning, för rent logiskt måste det ju vara bättre att hyra ut rummen billigt till liten vinst istället för det står tomt och snarare kostar pengar
Svara med citat
  #4  
Gammal 2012-08-11, 10:27
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 204
Standard Sv: Anmärkningsvärt billiga hotellpriser i höst/vinter

Ja, det var väldigt bra priser Arne. Man kanske skulle passa på att åka ner i vinter.
Svara med citat
  #5  
Gammal 2012-08-11, 12:00
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Anmärkningsvärt billiga hotellpriser i höst/vinter

Ja för förbokning är det bra priser ungefär som de som inte förbokar brukar betala när de när de väljer på plats. När jag var på Folegandros betalade jag ungefär hälften för mitt rum till skillnad från de som förbokat på samma hotell. På vintern brukar det väl alltid vara billigt? Är ju inte så många som åker till Grekland då.

Eva
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 14:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT