Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kreta > Rethymnonkusten

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2012-02-02, 22:06
kv72 kv72 är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2012
Inlägg: 3
Standard hotell romantica i Georgioupoli

Funderar på att boka en resa till Georgioupoli och hotell Romantica. När jag läser recensioner låter det som om det är sängar även i köksdelen i 2 rums lägenheterna. Någon som har bott på detta hotell och kan berätta lite hur hotellet är?
Katta
Svara med citat
  #2  
Gammal 2012-02-06, 14:08
Oliven Oliven är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2006
Inlägg: 27
Standard Sv: hotell romantica i Georgioupoli

Ja, det stämmer - men köksdelen är stor så det kändes ok ändå tyckte jag. Har bott på det hotellet 2 ggr, den ena gången var vi 4 st. (2 tonåringar i köksdelen - helt ok.
Ligger bra till, är fräscht, liten pool men nära till stranden. Ha det gott
Svara med citat
  #3  
Gammal 2012-02-06, 16:30
Nektarias avatar
Nektaria Nektaria är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2008
Ort: Bandhagen
Inlägg: 769
Standard Sv: hotell romantica i Georgioupoli

Hej!

Barn och barnbarn har bott ett par gånger på Romantika och varit nöjda.
Familjen är på 4 personer. 2 vuxna och barnen 4 och 6 år.

Titta också på Kokalas Resort - där de har bott förra året och återkommer nu igen i maj. Hotellet har också pool.

Vi har varit i Geo massor av gånger men gör ibland små avstickare till andra öar i Grekland. Vi återkommer dock ändå till goda vänner i Georgioupoli - vårt paradis på jorden!!

Lycka till!
Lena
Svara med citat
  #4  
Gammal 2012-02-06, 17:37
kv72 kv72 är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2012
Inlägg: 3
Standard Sv: hotell romantica i Georgioupoli

Tack för era svar! Vi väljer nu mellan att bo på Romantica eller Zorbas som också verka fint. Georgioupoli verkar supermysigt längtar!
Svara med citat
  #5  
Gammal 2012-02-07, 18:47
Minervas avatar
Minerva Minerva är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2010
Inlägg: 38
Standard Sv: hotell romantica i Georgioupoli

Zorbas ser veldig pent ut, men jeg ville heller velge Romantica, fordi jeg synes at beliggenheten er bedre. Zorbas ligger i en trang handlegate, og har en restaurant som ikke er spesielt god. Bassenget ligger bak restauranten og er omgitt av bygninger.
Jeg har bodd to ganger på Nostalgie (med Apollo), nabohotellet til Romantica. Dette nabolaget er stillere, luftigere og har mer utsikt - likevel er det sentralt.
Uansett hvilket hotell dere velger, kommer dere til å få det veldig hyggelig i Georgioupolis. Vi har vært på Kreta mange ganger, og Georgioupolis er det eneste stedet vi har vendt tilbake til. Ha en flott ferie!
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:28.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT