Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Dodekaneserna > Karpathos

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #1  
Gammal 2008-02-06, 23:18
Stinas avatar
Stina Stina är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Göteborg
Inlägg: 576
Standard Karpathos, återkoppling!

Hej!
Har länge tänkt att knåpa ihop ett resebrev om min Karpathosresa nu i sommras, men det blir bara inte av!

Fick väldigt mycket hjälp, råd och tips här på Kalimera inför resan!!
Sedan när jag kom hem så tänkte jag då som sagt att skriva en liten reseberättelse men tiden går..

Man får ju ofta så väldigt mycket bra tips och man diskuterar fram och tillbaka, sedan bär det av på resa och därefter..tystnad.

Jag och min mamma for iväg(mammas första Greklandsbesök)och vi landade på en riktigt karg, dammig och blåsig plats! Området kring Karpathos flygplats kan ju knappast beskyllas för att vara vackert.

Vi hade bokat boende i Arkasa hos Eleni rooms. Boendet var helt ok med trevliga ägare, makalös utsikt och en fin pool.
Men stället låg lite ensligt kändes det som så vi flyttade efter tre dagar till den underbara lilla fiskebyn Finiki!.

Vårt boende där var helt outstanding med supertrevligt värdfolk.
Fantstiskt läge och vackra lägenheter och studios!
Vi bodde ju på västkusten och kunde således beskåda underbara solnedgångar varje kväll från vår balkong!

Finiki var en mysig och rofylld plats med ett par tavernor att välja på.

Vi åkte ibland in till Arkasa på kvällarna för att äta. Arkasa var också en mycket trevlig och mysig by med flera bra tavernor.

Vi hyrde bil under hela vår vistelse och utforskade stora delar av ön.
Besökte bergsbyar och även förstås Pigadia.

Karpathos visade sig vara en mycket trevlig ö, som jag gärna återvänder till! Min mamma vill också åka tillbaka.

Här kommer lite bilder:


Utsikten från vår balkong!


Finíki


Bästa stranden! Agios Nikolaus, Arkasa. Vi provade även Lefkos, Kyra Panagia och lilla Agios Nikolaus nedanför bergsbyn Spoa(underbar liten plats, för övrigt!) Men vi trivdes allra bäst på stranden ovan som sagt.

Mvh. Stina
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT