Visa ett inlägg
  #2  
Gammal 2007-07-11, 06:18
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard Sv: Ny praktisk gångbro i Pireus!

Den excellenta gångbron är placerad ganska så exakt mitt emot det gula höghuset där nedgången till Metron finnes. De allra flesta storfärjorna ankra upp just precis vid gångbron , så det är ej långt att gå.

Vill för övrigt passa på att tipsa om ett förträffligt litet matställe just mitt emot metro-nedgången. Det är en liten servering med gyros som specialitet. Sex bord ute längs trottoaren samt dryga tiotalet inomhus. Lite knepigt att beställa bara. Man går först in i lokalen. Så beställer och batalar man hos madamen vid det lilla bordet just innanför dörren. Med
kvittot i hand går man ut till luckan i väggen och får sin gyros eller vad man beställt. Billigt så det förslår är det också.

Tvenne stora Mythos samt två gyros hamnar på strax under åtta Euro.
Det är billigt pris här i Pireus hamnstråk.

Enda störande momentet är att det finns ett biljettkontor just intill, och där sitter managern och ropar "Tickets to all boats" en gång i minuten. Detta till alla resenärer som strömmar upp från metron.

Arne
Svara med citat