Visa ett inlägg
  #2  
Gammal 2007-07-09, 13:42
Elisabets avatar
Elisabet Elisabet är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 5 566
Standard Sv: Vilken ö har flest (och bäst) stränder?

Det finns nog ingen som vet det, särskilt om alla små badvikar ska räknas med. När antalet stränder anges på en ö brukar det bara vara sådana som är utritade på kartor och de är oftast minst cirka 100 meter långa - men på alla öar finns det ju mängder med småvikar som är mer eller mindre badbara och definierbara som strand.

Nåväl, Kreta borde ju ligga bra till för att leda strandligan eftersom det är en så stor ö med lång kuststräcka.

Det skulle inte förvåna mig om Skiathos har flest stränder per kvadratkilometer och/eller kustremsa. Det brukar sägas att det finns drygt 60 stränder på ön. Efter att ha åkt runt den på nära håll i en liten båt, tror jag att det är minst det dubbla när man räknar stränder på ditt sätt. Det vill säga; det fullkomligt dräller av små badbara vikar som rymmer minst två personer.

Härligare stränder än på Skiathos får man för övrigt leta efter. I hela övriga Grekland finns bara några enstaka stränder som platsar i samma division!
Svara med citat