Visa ett inlägg
  #3  
Gammal 2007-05-17, 12:32
Suzs avatar
Suz Suz är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2006
Ort: Bohuslän
Inlägg: 119
Standard Sv: Söker recept på Spanakopita, heter det så?

Hej,

Här är ett recept som innehåller mangold istället för spenat, men det går säkert att byta ut. Receptet hämtat ur stora Medelhavskokboken, som innehåller många goda grekiska rätter.

Spanokopita

4-6 personer

1,5 kg mangold
3 msk olivolja
1 finhackad vit lök
10 hackade salladslökar
1 1/2 msk hackad färsk dill
200 g fetaost, smulad
125 g keso
3 msk finriven kefalotyri-ost (kan ersättas med pecorino)
1 krm mald muskot
4 lätt vispade ägg
10 filodegsplattor
80 g smält smör

1. Skölj och torka mangolden, Släng stjälarna och strimla bladen. Hetta upp olivoljan, lägg i löken och stek under omrörning ca 5 min hög värme.Tllsätt salladslök + mangold fräs under lock i 5 minuter. Blanda i dillen och fräs ytterligare 4 minuter tills vätskan kokat in. Låt svalna

2. Sätt ungnen på 180 grader och smörj en form 25 X 20 cm. Lägg feta, keso och kefalotyriost i en skål. Rör ner mangoldblandingen och tillsätt muskot. Planda gradvis i äggen. Salta och peppra.

3. Klä formens botten och sidor med filodeg. Täck över resten av degen med fukrig handuk. Pensla med smör och täck med ytterligare filodegsplatta. Upprepa proceduren med totalt 5 degplattor. Lägg på fyllningen och vik upp den överhängande degen så den täcker fyllningen. Täck över med filodegsplatta, pensla med smör och fortsätt på samma sätt tills alla plattor är använda. Pensla ovansidan med smör. Rista fyrkanter i ytan med vass kniv. Droppa några droppar kallt vatten på så degen inte krusar sig. Grädda i ugnen 45 minuter eller tills degen svällt upp och är gyllene. Låt vila i rumstemperatur i 10 minuter.

Smaklig måltid!!

Hälsningar Suz
Svara med citat