Ämne: Bussar
Visa ett inlägg
  #6  
Gammal 2007-05-04, 22:13
liselotti
Gäst
 
Inlägg: n/a
Standard Sv: Bussar

Det var några år sedan vi var på Lefkas, men i sommar återvänder vi! En vecka i Agios Nikitas och en i Vasiliki. Oj, vad jag längtar. Har varit där tre gånger. (En av gångerna hade vi rest till Kefalonia, där vi inte trivdes alls så vi tog färjan till Lefkas resten av veckan! Anledningen, mest, är att vi älskar fina stränder.)

Det var kanske lite O.T.

Det finns en del bussar, MEN dom går inte så ofta på västsidan. Vi gillar också att åka lokalbuss. Svårt att läsa tidtabellen på hållplatsen eftersom det ofta bara är grekiska bokstäver!
Jo, jag tror också att ni måste byta buss i Lefkas stad för att komma till västsidan. Vill man uppleva en strand utan så mycket turister, hoppa av i Agios Nikitas och ta båten till Milos. Kostar ett par €/p.p.
I Vasiliki (buss från Nidri finns) på sydsidan finns en lång sandstrand. INTE SÅ jättefin men fullt badbar. Det finns också båt till Agiofili (för ca 5 år sedan ca 5€), som är en helt UNDERBAR liten badvik. Tyvärr mycket folk under säsong.

Från Nidri går säkert båt till Porto Katsiki under högsäsong, annars från Vasiliki. Ingen buss.
Svara med citat