Visa ett inlägg
  #8  
Gammal 2007-05-04, 13:10
eand eand är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2007
Inlägg: 6
Standard Sv: Måndag 30/4 valborg

Citat:
Ursprungligen postat av ulfwiman Visa inlägg
Ilona en bekant till mig berättade i morse att på supermarketen i Platanias där hon jobbar har folk börjat prata om mig. Svenskar då naturligtvis.
Det var nog mig och min dotter hon pratade om. Vi träffade en svenska som bott 10 år på Kreta och jobbade på den väldigt bra supermarketen Atlas i Agia Marina och vi berättade om att vi hade besökt Silke på Noaks Little Arche och att vi hade läst en hel del på Kalimera, bl.a. det du skriver. Vädret var ju givetvis av intresse nu när vi åkte så tidigt på säsongen.
Vi fick ju också lite varierande väder med bl.a. åska och ösregn den 1:a maj, men vi hade också flera underbart härliga dagar. Nu låg vi inte bara och stekte oss vid poolen utan var bl.a. hos Silke och alla hennes hundar och katter två gånger. Mer om det kommer en annan dag när tiden räcker bättre. Det är mycket som ska tas om hand när man precis har kommit hem.