Så.... jag har fastnat. Har googlat och googlat och läst och läst... men inte riktigt kommit fram till något klokt.
Finns det någon här som kan litegrann om Venedig? Själv har jag varit där en gång, då var jag sexton och det var bara en dagsvisit, så jag känner mig inte alls hemma.
Nu ska jag dit i två dagar och två nätter, ungefär, i början av juni.
Det enda jag minns från förra gången är den extrema turisttätheten (och därmed turistfällorna) och de hejdlöst höga priserna.
Klurar på följande:
Var bör vi bo?
(Vill helst inte betala mer än ett par tusen för två nätter då det är början på vår öluff i Kroatien) I Venedig (vilket område i så fall?) eller i någon förort?
Hur finner man mat och frukost till någorlunda överkomliga priser? (speciella områden kanske är billigare, typ - var bor venetianerna själva?!)
Vad bör vi absolut se?
Hjälp, om någon kan!
Kramar från ett soligt (men just nu mörklagt) Kalmar