Visa ett inlägg
  #15  
Gammal 2005-06-15, 13:11
lenlin lenlin är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2005
Inlägg: 3
Standard Sv: Favoritrestaurang/bar på Rhodos?

I Rhodos stad vill jag rekommendera ZumZum. Grekisk restaurant med svensktalande betjäning. Hög klass på såväl mat som dryck. Moderata priser.

Om ni åker ut från Rhodos stad, förbi Sunwing, till Kalitea kan ni med fördel äta på tavernan som ligger som nummer 1 på vänster sida. Har glömt namnet men intill ligger guldaffär, biluthyrning och supermarket. Bra standard och halva priset mot i stan.

En enkel men bra variant är att ta bussen ut till Sunwing och gå ned till stranden. Hyr blå stolar av Sunwing, de är billigast. Ät sedan lunch vid kantinabilen på stranden. Deras souvlaki i Pita med alla ingredienser garanterar jag er er både godast och billigast på Rhodos. Ägaren bjuder dessutom oftast på ouzo efter maten. Här är det dock en stor risk (chans) att bli sittande hela eftermiddagen och bara njuta av livet.
Svara med citat