Sv: Agia Pelagia
Det lyckades!
Förra året, i maj bodde jag på Belvedere. Hotellet (lägenhet)
var helt ok. Poolen badade vi inte i eftersom det bara tar några minuter ner till stranden, men man får inte vara allergisk mot små barn.
På stranden fick inga hundar förekomma, att "kasta" in folk på tavernorna var förbjudet (enl. gotlänskan). Ingen biltrafik mellan strand och tavernor.
Mycket lugnt och skönt!
Mythos är en liten trevlig taverna som jag gärna rekomenderar, samt en utflykt till Foddela, El Grecos födelseby. Ta en taxi dit sa rese guiden, men pruta! Många gånger har jag rest till Grekland men prutat har jag aldrig gjort. Morskade upp mig, klev fram till taxi bilen och frågade, vad kostar det till Foddela? 15e blev svaret, då hade min tunga parkerat och efter nåra sekunders tystnad säger han 12e, nu accelererade tungan 10e sa jag. Ok! Jag åker gärna tillbaka
M.v.h. lilla sjöborren.
|