Ämne: Azogirés
Visa ett inlägg
  #2  
Gammal 2007-03-29, 19:25
larss avatar
lars lars är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Inlägg: 881
Standard Sv: Azogirés

Azogirés är absolut värt ett besök. Det gäller bara att hitta det rätta, det finns nämligen två.
Strax innan Paleochora tar du av till vänster mot det "rätta" Azogirés, som är en liten by.
I byn kommer du fram till en taverna och ett par kafenions.
Precis före tavernan går det ner en väg till höger, följ den tills den tar slut, du har då kommit fram till bäcken, vattenfallen, den gamla bron och jätteträden som ger en lite trollsk stämning.
Följ stigen efter bron fram åt höger, så kommer du fram till en kyrka och ett litet museum.
På andra sidan den stora vägen, också innan tavernan, går det en väg som leder upp till en grotta (om jag inte missminner mig finns en skylt som visar detta) . Vägen kan vara lite si och så (om det regnat).
Ta gärna en fika på tavernan, här får du riktigt hemlagad kretensisk mat.
Mannen är inte så talför i början men han kan mjukas upp med ett glas vin.
Hustrun lagar maten och hon visar gärna ut i köket. Det finns inte många rätter att välja på men det som finns smakar utmärkt.
Strax norr om Azogirés går det in väg till höger som leder till Platanés och Prodromi, Anidri och vidare ned till Paleochora.
En grusväg men helt ok att köra. Här möter man inte många turister.
Åker du den här vägen en söndag så kommer det att bli lite mer trafik neremot Anidri, här finns nämligen en av kretensarna välbesökt taverna.
God tur!
lars
Kriti sti kardia mou
Svara med citat