Visa ett inlägg
  #21  
Gammal 2007-03-19, 13:37
inkfishs avatar
inkfish inkfish är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2004
Inlägg: 8 500
Standard Sv: Moped på Milos

Citat:
Ursprungligen postat av Kalypso Visa inlägg

Men nu undrar jag angående Förarbeviset alla pratar om. Är det den endagskurs som kostar 1895:- som ni pratar om då. Min son påstår att den är för 15 åringar som ska skaffa moppe och inte vuxna med B-körkort.
Jag är rätt övertygad om att din son har rätt. Vem som helst har rätt att ta kursen här hemma - men jag har svårt att tro att förarbeviset därifrån skulle gälla i Grekland. (Inte heller den som ska köra EU-moppe här hemma behöver kursen om h*n redan har b-körkort. Den är bara för körkortslösa).

Förra året ordnade jag ett intyg från vägverket som säger att mitt svenska b-körkort även gäller för EU-moppe. Jag fick hyra som vanligt i Grekland utan att visa intyget så jag vet inte hur långt det hade räckt. Jag kommer dock att ta det med mig i fortsättningen också.
Svara med citat