Hej igen Sandra!
I Rethymnon hittar jag inte det minsta, men det är vackert där. Däremot känner jag en kille som är, eller kanske var eftersom det är ett tag sen jag hörde av honom, föreståndare för vandrarhemmet i Rethymnon. En mycket trevlig engelsman vid namn Brendan. Telefonnumret till vandrarhemmet är
0030 2831 0 22848. De har även en hemsida för mer info, sök på Youth Hostel Rethymno så kommer det upp. Jag har för mig att priserna var humana
I Chania, eller snarare Platanias/Agia Marina hyr jag alltid lägenhet privat och där har jag mycket bättre koll på vad som försigår.
Oavsett vilken ort ni åker till tror jag att "dörrknackning" är rätt metod för att hitta jobb i bar/restaurangbranchen. Sök upp ställen där guider etc håller till och festar så kan fråga dem vad som ska undvikas.