Sv: Ska du till Grekland i höst?
Den 12 september åker vi på vår årliga resa till Grekland. I år har vi valt att resa till Thassos. Vårt ressällskap har varit på den ön tidigare och har berättat att ön är en fin blandning av antikt och modernt - ruiner mitt i vardagen. Vi hoppas förstås på vackert väder, men blir det regn får vi anpassa oss - vi tror att det finns mycket att uppleva och se.
Vi vill gärna resa över till Philippi och kanske också till Kavalla.
Jag ser fram emot att åter få känna rökelsedoften i kapell och kyrkor, uppleva söndagens litourgía, vandra på dammiga vägar och i eländigt steniga backar och uppleva oväntade möten med människor, som alltid har en livshistoria att berätta.
Vi väljer alltid att åka charter - suveränt att bli transporterad till en plats på jorden med bagage och allt och att sedan få göra sina upptäckter och färder på egen hand.
Vi bor gärna nära stranden. Då kan vi ta oss en simtur när vi vill - vi gillar inte att ligga och pressa.
Vi reser alltid till olika öar och har hunnit med många under årens lopp. Några har vi besökt fler gånger: Kreta förstås - ön är en världsdel och man tröttnar inte! Égina - nära till Aten med morgonbåten och nära till Agístri om man vill och med egna kvaliteter. Skiáthos - dit tog vi med hela familjen en gång. Lesvos- där den stora upplevelsen blev Theódoros-museet i Mitilíni. Ett fint arkelologiskt museum med vackra mosaikgolv fanns det också. Och ouzerier! Simi - med fantastisk nyklassisistisk arkitektur med vackra dörrar och järnsmide.
Hur det än blir blir det fint - det spännande är ju att ta emot det man får!
|