Ja, jag rekommenderar också Folegandros. Helt underbart där. PÅ Folegandros finns lugnet, mysiga tavernor, fina stränder även fast det kan vara lite kämpigt att ta sig till dem och från dem i värmen.
Man skall inte åka dit om man vill ha "hålligång" och party utan dit åker man om vill ha total avkoppling.
Gick upp på ett berg som ligger vid chora, fantastisk utsikt.
Måste bara berätta om en händelse på vår lilla ö-luff 2001.
Vi var 4 pers som för första gången ö-luffade.
Vi landade på Santorini och skulle efter ett par dagar ta båten till Folegandros.
Vi skulle byta färja på Ios.
När vi på långt håll ser Ios hamn så skall en utav oss gå på toa. Och det var ju ok eftersom det var långt kvar till hamnen. Vi andra står kvar men märker att det gåt väldigt fort in mot hamnen. Och vår kamrat kommer inte, de som jobbade på båten vinkade att det var dags att gå av båten, och hon har inte kommit.
Vi går av färjan och står på bryggan och bara hoppas på att hon kommer. Men nej, de kastar loss och kvar på båten är kamraten

. Hon hade ingenting, ingen väska, inga pengar, inget vatten.
Hon fick ta en tur till Naxos, sedan var det samma färja som gick tillbaka som skulle hämta oss på Ios och vidare till Folegandros. Så vi möttes av en väldigt hungrig kompis. Som tur var hade vi gott bröd med solvarma tomater att bjuda på.
Vill inte skrämmas med denna historien, vi skrattar åt det nu.
Men var beredda, färjorna lägger till snabbt i hamnarna.