Er man i Ierapetra mars 2026
Det som blivit markant med de senare årens rapporter, är att de ofta innehåller sjukdomar, olyckor och begravningar. De sätter ju sin prägel på livet här. Då startar jag med det, så kanske det blir lite roligare i slutet av brevet?! Sista februari trampade Ylva fel i en nedförsbacke, vilket resulterade i en bristning i ena vaden. Den var tydligen inte så allvarlig, utan hon var efter några dagar med på promenad. Mer om detta kommer längre ner.
Dagen efter stegfelet (med Ylva i sängläge) ringde Angelina och berättade att vår f.d. granne Georgios (Pelagias make, 93 år) hade avlidit dagen innan och begravningen skulle ske kl. 14.30 i bergsbyn Agios Joánnis. Jag och våra ”albanska” vänner bilade upp kl. 15. På vägen vid kyrkan var uppåt 100 bilar parkerade och kyrkan kunde inte rymma alla besökare, utan många stod utanför. Förutom den dödes släktingar kände jag igen ett 20-tal sedan tidigare. Efter den kyrkliga ceremonin bjöds det på kaffe, kakor, tilltugg och naturligtvis raki på taverna i Koutsounári. När jag kom hem berättade Ylva, att hon fått ett meddelande från en vän, som befann sig på sjukhuset i Ierápetra med svåra tarmproblem. (Hon mår bra nu).
Sådana upplevelser leder till Å.Å. dvs. ÅldersÅngest och ett liv som inte är så lätt, som man skulle önska. Det blir många tankar kring nutid och planering inför kommande månader och då små problem lätt blir stora bekymmer. Trump, krig i och kring Iran är heller inte bra.
Marinella, legendarisk sångerska, avled sista veckan, 87 år gammal. Mest känd för många filmer under 60/70-talen, men hon fortsatte under hela sitt liv med konserter. En grekisk
Sara Leander.
Kommer ni ihåg ”Gyllene Gryning”, det högerextrema politiska partiet? 5 ½ år efter domen i första instansen kom nu Hovrättens dom. GG (GangsterGänget) klassades som en kriminell organisation under täckmantel av ett politiskt parti, där 7 var ledande och 42 medlöpare
(11 var tidigare parlamentsledamöter). GG kom in i parlamentet under Greklands finanskris.
13 års fängelse blev domslutet för 6 av ledarna. Andra fängslades mellan 5 och 10 år.
Byggaktiviteten i Ierápetra ökar med 10,5 % jämfört med början av 2025. För en byggnad på 100 kvm måste man räkna med en kostnad på 1000 € / kvm. Hus och lägenheter kostar idag 3500 € / kvm om de är nya och av hög kvalitet.
De herrelösa hundarna i Ierápetra har ökat i antal och ägaren till Takis shelter har anklagat kommunen, för att de vägrat ta emot gratis sterilisering av dem. Själv bor han tillsammans med hundratals hundar inom sitt inhägnade område utanför staden.
Det har skrivits en hel del om bristen på vatten inför sommaren för Heráklion, Hersónissos och Agios Nikólaos. Nivåerna blev så låga, att det skulle räcka bara för 3 månader till. I området skall 200 000 ”servas” och sommaren närmar sig. Räddningen kom kanske den 20:e med det ”stora regnet”. Då blev det t.o.m. snö på bergen.
Nationaldagsfirandet stördes delvis i Grekland p.g.a. regn. Det blev helt inställt i Réthymnon, medan Aten hade en ännu större parad än vanligt med alla möjliga krigsmaskiner. Varför är den 25:e mars Greklands nationaldag? Man säger att det är ett dubbelt firande. Dels firar man starten av det grekiska frihetskriget 1821, dels bebådelsedagen då ärkeängeln Gabriel berättade för Jungfru Maria, att hon skulle föda Guds Son. Då äter man fisk tillsammans med olja och vin. Den saltade torsken, bakaljáros, kunde importeras redan på 1400-talet från Atlantkusten, långt innan frysarna och blev folkets fisk. Man äter den tillsammans med skordaliá = vitlöksdipp, gjord av potatispuré, olivolja, vitlök och en skvätt vinäger.
Ylvas ben blev successivt bättre, men så kom hennes 80-årsdag. Taverna Koúros har stängt under vardagar men öppnade denna kväll enbart för henne. Det var 30 gäster som serverades mezé, sallader, mixed grill och fria drycker liksom tårta. Som överraskning bjöd tavernan på lokal 3-mannaorkester. Då blev vi två uppschasade på golvet för en slowfox, men senare på kvällen blev det både grekiska danser, disco, twist och bugg. Då kanske ni förstår, hur det gick med hennes ben. 11 dagar senare tog hon bilen till en fysioterapeut i staden. Vila och träningsprogram skall väl göra henne ”gåbar” igen, hoppas vi. ”Det var det värt”, sa hon om dansen. Kvällen var fantastiskt trevlig.
Ylvas blomsterland prunkar med gula och röda krasseblommor liksom fresia. Aprikos-blommorna börjar också komma lite senare än vanligt.
Turistsäsongen på Kreta startade den sista helgen, då 6 000 kom till Nikos Kazantzákis-flygplatsen.
Utbildningsministeriet inför obligatorisk karriärvägledning för 15-åringar och kräver att eleverna genomför 10 självvärderingsprov innan de slutar högstadiet. Bedömningarna skall täcka livskunskap, yrkesintressen, emotionell intelligens, kommunikations- och beslutsfattningsförmåga. Numerisk-, språklig- och mekanisk förmåga ska också mätas, liksom personlighetsprofiler och självkänsla. Intressant och säkert bättre än inget.
Den första domen för järnvägsolyckan i Tempi har fallit och skulden läggs på staten p.g.a. det dåliga skicket på järnvägsnätet. 4 anhöriga till offren har tilldömts 100 000 € var.
57 personer omkom vid olyckan 28 feb. 2023. Mycket mer kommer att hända framöver.
Av årets månader är de som har 31 dagar de bästa, tycker jag. Det är de månader som varar längst.
Ännu en vinter utan långkalsonger. Vi har också sluppit ”fjollepulver”, som en norsk vän benämner snö. En svalare mars månad än det brukar vara med nordliga vindar. Temperaturer för månaden har varit följande: högsta 20,3, lägsta 8,8, medel 14,5. Regn: 53 mm varav hälften den 20:e. Chania fick då 150 mm.
Roligt blev det och spänning, jubel och hurra vid månadens sista timmar. Mot WM!
/ Jannis. April, april, ät lite sill och drick något till.
Något annat mé, kanske en filé kan vara en god idé.
|