Citat:
Ursprungligen postat av yannis
Om ni har blivit med bil tycker jag att ni ska åka till Mikis Theodorakis grav i Galatas. Det blir en fin upplevelse lovar jag!
Birgitta
|
Men åh Birgitta..vi körde ju där omkring igår!! Visste inte att han var begravd där. Vi lämnade bilen på kvällen och fick tillbaka "metallica" för resten av veckan. Får se om vi vespar dit imorgon. Annars sparar vi det till nästa Kretavistelse.
Annars..är priserna ute nån € mer..inget märklig i dessa tider och fortfarande mycket billigare än hemma. För "metallica" 6 dygn varav en dag med bil betalade mannen 172€ på Golden Bikes. Om det är bra eller inte siar de vise, så det tyckte mannen.
På "vår strand", en vespatur bort, är solsängar m parasoll forfarande gratis om man tar en öl, kaffe eller nåt.
Snart ska vi upp på höjden och äta. En fantastisk utsikt över hela chaniakusten med "getön"! Åter igen..en solnedgång man kan betala för.
/ Kajja