Visa ett inlägg
  #3  
Gammal 2022-10-21, 15:16
yanniss avatar
yannis yannis är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 931
Standard Sv: Paleochora - närområdet

Du har Anidri, som det är gångavstånd till, men också med fortskaffningsmedel. Kandanos ligger cirka 15-20 minuters resa och även Azogires. I Azogires får man många naturupplevelser om man lämnar sitt fordon och promenerar och småvägar.
Sen finns en strand Gialiskari, inte långt från Paleochora.
Till Souiga kan du en dagstripp, antingen med fordon eller med färjan Samaria. Även till Agios Roumeli kan du ta en dagstripp med färjan. Just nu är jag där.

Men gå till bokhandeln i Paleochora och köp en vandringskarta eller en vanlig karta över området. Jag har den erfarenheten att ser man en väg när man kör ut från Paleochora ska man undersöka vars den bär hän. Då kan man komma till en liten by. Och jag lovar dig, hur liten byn än är så finns det en taverna!

Dom två bilderna är från Azogires

Birgitta





Svara med citat