Kajja, jag skulle aldrig kunna tänka mig att köpa ett hus/lägenhet i Grekland. Det skulle vara alltför trassligt med advokathjälp inför köpet och mycket annat som det medför. Dessutom älskar jag så många öar som jag vill fortsatta åka till.
Det är också så att jag har börjat dras med en del sjukdomar. Då är Sverige ett suveränt land att bo i. Jag vill ta chansen nu att åka så mycket som möjligt jag kan och plånboken tillåter. Kanske det blir lite mindre öar som jag åker till nästa år. Men jag har inte kommit ifrån öluffar-åldern ännu! På denna 15-dagarsresa, som jag snart båtluffat färdigt på sydvästkusten kommer jag att tillbringa på 5 olika ställen. Och nu väntar en 5-veckorsresa i december-januari.
Utsikt från min studio i Paleochora just nu.
Birgitta.
Att jag klarar av detta öluffande är att det grekiska folket är så vänliga att hjälpa mig. Dom tar verkligen hand om äldre människor!