Ämne: Naxos
Visa ett inlägg
  #8  
Gammal 2006-05-08, 21:48
Annlotta Annlotta är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 136
Standard Sv: Naxos

Jag och min reskamrat har tagit Naxos till våra hjärtan. Det blir minst ett besök varje år. I sommar, precis som förra året, väljer vi att bo en första period inne i staden. Eftersom vi alltid längtar till ön, är de första dagarna inplanerade tidigt under resan. Det finns ju ingen anledning att längta framåt under vistelse. Under de här första dagarna njuter vi av långa frukostar i hamnen och kan sedan ta bussen ut till den strand, som vi känner för just då. Efter några timmar har kroppen fått nog av sol och vi kan åka tillbaka för att njuta av kvällslivet i staden.

Efter några veckor återvänder vi och bor nu nere vid havet istället. Stor del av dagen tillbringar vi i vattnet och på stränderna. Känner vi för det tar vi bussen in till stan, men efter några veckor i Grekland är ju inte behovet av "fest" detsamma. Vi har helt enkelt landat och kan sitta vid havet och bara njuta av tystnaden.

Vi är alla olika, men det här tycker vi är den optimala Naxosvistelsen. (Vi var ute fem veckor förra året och ska vara ute fyra i år, så vi har ju lite tid på oss.)

Önskar alla en trevlig semester i Grekland.
Ann-Charlotte, med "bara" 47 dagar kvar!
Svara med citat