Visa ett inlägg
  #3  
Gammal 2018-10-05, 06:50
Kajjas avatar
Kajja Kajja är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2015
Ort: Jönköping
Inlägg: 3 970
Standard Sv: Vi som åker charter

Gomorron o kalimera! Min första charterresa gjorde jag med familjen 1976. Den resan inehöll nästan allt som Sällskapsresan handlar om!! Stor skämskudde alltså!! Målet var Playa Ingles på Kanarieöarna. Minns att vi mellanlandade i Frankrike nån stans och att jag då inte var ett dugg flygrädd.
Första dagen brände vi oss riktigt illa. Alla utom far fick solfeber o frossa. Det var även han som pga. sin märkliga engelska kallade på den mörkhyade kyparen med orden "Here boy" Vi sjönk ner under bordet av skam!!
Som ung o blond var det tillslut väldigt jobbigt (hehe) med alla tillrop från spanjorerna vart jag än gick: Gonilla, vakra flika, kiss-kiss.. så jag vet att jag nästan vägrade gå ut o shoppa tillslut.
Grisfesten var ett big MÅSTE! Samma plats och samma ägare, Antonio, som i filmen.
Vi blev fotade med stråhatt medans sangrian hälldes i våra öppna gap.
Utom i fars. Han håller upp handen i ett "stopp där" på sitt foto. Det var långdans och pinsamma tävlingar. Drycken flödade hos de flesta. Kommer ihåg att någon saknades när bussen skulle återvända mot hotellen. Själv var jag ung och rätt oförstörd då men det skulle denna resa ändra på..
Grannarna på vårt hotell var från Norge.
Jag blev erbjuden att följa med den något äldre dottern på fest hos några landsmän.
Dom hade betydligt roligare än jag den kvällen. Jag hade inte "övat" lika mycket på att dricka grogg så allt blev väldigt suddigt.
Men hem kom jag.
Souvenirer som stansat läderbälte, sangriakanna med "guldkedja" fäst i korken, platåträskor och annat krafs inhandlades. Foton knäpptes på snygga kypare. Sånt skulle uppvisas för tjejkompisarna där hemma!
Detta är trots allt väldigt kul att ha upplevt och vill man återuppleva resan är det bara att trycka i DVDn med Sällskapresan och njuta! Eviva Espania!
Trevlig helg!
/ Kajja
Svara med citat