Visa ett inlägg
  #2  
Gammal 2005-04-25, 16:42
Calle Calle är inte uppkopplad
Banned
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 292
Standard Sv: Grekiskt telefonkort.

Citat:
Ursprungligen postat av Arne
Vi erhöllo från vår mobiloperatör Telia nyligt besked att nya SMS-taxor gälla för sms från utlandet och hem till riket.

Är det bara att gå in å närmaste kiosk att grekkort inhandla??

Blir det grekisk text i mobilen??

Vad kostar sms från Grekland till Sverige ??

Undrar vetgirig

Arne
Hej!
Från min svenska nalle (Comviq abonnemang) kostar det 0.13 Euro per SMS till Sverige.
I vår grekiska nalle kör vi med Vodafone kontant-kort (själva kortet kan inhandlas i en av de otaliga mobiltelefon-shopparna som finns här nere). Sedan kan man köpa kredit-koder i vilken kiosk som helst (Vodafone har valörerna 6 respektive 20 Euro). Vi brukar ladda med 20 Euro och det räcker länge, trots att vi förutom att skicka SMS även ringer en hel del med den (fast mest till grekiska telefoner/mobiler förstås).
För att kolla hur mycket saldo man har innestående i luren så ringer man 1252 och trycker sedan 1. När man har skrapat laddningskortet så ringer man likaledes 1252 och trycker 2 för att ladda. Detta gäller för Vodafone.
Se till att er adressbok är sparad i telefonen och inte på det svenska sim-kortet när ni byter till grekiskt kort.
Man kan välja vilket språk man vill ha i menyer/text, vi kör svenska med bibehållna svenska tecken såsom å, ä, ö.
Vad jag gjorde var att köpa en operatörsbunden ny lur i Sverige (Comviq, fast det hade jag ju redan, så det var bara att flytta över mitt gamla kort till den subventionerade, läs i princip gratis, nyinköpta mobilen). Sedan skaffade jag ett grekkort här nere och tryckte in i min gamla mobil!

Calle!
Svara med citat