Visa ett inlägg
  #5  
Gammal 2006-03-14, 18:50
Elisabets avatar
Elisabet Elisabet är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 5 566
Standard Sv: Distanskurs (ht 06) i nygrekiska för nybörjare på Umeå universitet

Citat:
Ursprungligen postat av martinifk
Hur fungerar det med en distanskurs?
hur och vad gör man?
Man läser ett antal universitetspoäng på egen hand med handledning av en lärare vid universitetet som ger kursen. Kontakten med läraren sker via internet och/eller telefon. Man har få eller inga gemensamma samlingar, men ibland videokonferenser.
Man får uppgifter av läraren som man ska göra och lämna in.

Om du är intresserad är jag rädd att det faller på att du antagligen inte har högskolebehörighet ännu. Det finns nog inte heller några studieförbund som ger kurser för ungdomar i din ålder, eftersom de inte får statsbidrag till det.

Däremot finns det flera bra självstudiekurser på nätet och cd, bland annat den som Zanét och Zissis har gjort och som man har kunnat köpa här på Kalimera. De kan svara på om det finns kvar skivor att köpa. Andra kan säkert ge dig länkar till kurser på nätet, Karinafp till exempel brukar ha koll på sånt.
Svara med citat