Visa ett inlägg
  #3  
Gammal 2015-10-29, 19:49
Deias avatar
Deia Deia är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2010
Ort: Göteborg
Inlägg: 1 059
Standard Sv: Det blir en vinter på Mallorca........

Nu är vi framme på Mallorca! Sol, 25 grader och en väldigt fin terrass.
Ella var jätteduktig på flyget även om hon inte gillade det. Landningen när hjulen satte i marken var nog värst. Hon har varit väldigt nyfiken och intresserad av allt nytt.

Tyvärr blir det bara en höst på Mallorca - ingen vinter. Av en och flera anledningar så har vi tvingats boka om så vi kommer hem strax före jul. Men det blir spännande i alla fall.

Mycket stänger ner här nu. Efter den 1:a november finns bara ett fåtal restauranger öppna så då får vi laga mycket mat själva. Men det var lite av meningen - att prova på vardagsliv. Idag hittade vi en helt underbar liten grönsakshandlare där vi köpte kronärtskockor, nötter, oliver, spenat m.m. Det fanns vin på dunk ifrån Binissalem (Mallorcas stora vindistrikt) också. Kanske ska våga sig på det

Enda nackdelen är att WiFi är väldigt svajigt.....


Svara med citat