Sv: Distanskurs (ht 06) i nygrekiska för nybörjare på Umeå universitet
Hej alla!
Vad roligt att det så många som vill gå kursen! Jag ser framemot hösten!!
Jag tror inte att det blir några sammankomster i Umeå. Vi kommer att ha videoföreläsningar samt ett forum där man kan diskutera allt möjligt och ställa frågor till mig.
Vi kommer att använda :Ioannidis, Georgios. Lätt nygrekiska, 1, Textbok. Lund 2005. Folkuniversitetets förlag. och Ioannidis, Georgios. Lätt nygrekiska, 1, Övningsbok. Lund 2005. Folkuniversitetets förlag. Jag skummade igenom textboken och tycker att den är ganska modern och mycket behagligare att läsa än de lite äldre böckerna.
Jag visste inte att det inte stod någon anmälningskod på Umeå universitets hemsida. Jag ska ta itu med det på måndag.
Kul med alla er som verkar älska Grekland så mycket. Själv har jag försvenskat mig en hel del men fortfarande när jag lyssnar på Katsimixaious (som min fru älskar) vaknar den grekiska delen till.
Hälsningar
Dimitris
|