Visa ett inlägg
  #10  
Gammal 2015-09-22, 23:48
karis avatar
kari kari är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 5 540
Standard Sv: Noen bilder fra Tranchila, Mani

Citat:
Ursprungligen postat av Lissi Visa inlägg
Med tidig start och fint väder går jag gärna heldag....jag går mycket längre när inte Claes är med för han sover så länge på morgonen Bil kan jag hyra och taxi kan jag ta, för till Tranchila ska jag! .
Lissi
Beklager, Lissi Jeg trodde du hadde redusert vandringene dine litt ifht tidligere pga av dine knær/kneet
Så b r a at du fortsatt klarer heldagsturer, og når jeg tenker etter så husker jeg jo hvor lange etapper dere har gått i Paris og Thessaloniki
Da kan du vandre til mange landsbyer, evt kombinere med buss(obs tilbudet er begrenset) - og så kjøre til Tranchila



Citat:
Ursprungligen postat av Ankan Visa inlägg
Åh, vad fint!
Dit tar jag cykeln nästa år!
Anki


Citat:
Ursprungligen postat av Thira Visa inlägg
Oj så fint Kari. Jag var aldrig där men har tänkt att besöka T när jag kommer ned nu i maj. Har också på känn att det är ngt alldeles särskilt med platsen.
Tack för fina foton.
Citat:
Ursprungligen postat av Thira Visa inlägg
Om man tittar på fotot längst ned så kan man se det typiska karga landskapet på bergen som man ser i inre Mani (kring Aeropolis t.ex). Jag älskar det här landskapet. Så vilt, kargt och nästan lite mystiskt. Mani ♡
Koselig å vise bildene
- og jeg har samme følelser som deg også for landskapet i indre Mani, og sammenligningen med Areopolis


Citat:
Ursprungligen postat av Katitzi Visa inlägg
Jättefina bilder Kari!
I år är det ingen idé att vara med i fototävlingen märker jag!
Katitzi
Koselig at du og liker bildene, Katitzi
- og selvsagt skal du være med i fotokonkurransen!!!


Citat:
Ursprungligen postat av Sunny12 Visa inlägg
Nu är jag nästan helt säker på att jag ska dit till våren eller tidigare... kommer att bli en vinter med mycket planerande och fler frågor till Er...
Sunny, som redan är kär i byarna på Peloponnessos bara genom att titta på bilderna.
- spør på du

Citat:
Ursprungligen postat av Thira Visa inlägg
Ja jag såg förut i en annan tråd att du tvekade lite pga den sk Kalimeraeffekten Sunny. Och jag hade till en början väldiga dupier huruvida jag skulle skriva om Kardamyli eller inte (pga att byarna är så små och turisterna kanske blir många - med tanke på lokalbefolkningen då menar jag) Men har du tänkt på att vi är ett fåtal bara som skriver i Peleponessostrådarna. Intresset är inte så pass stort så att byarna kommer drunkna i turism pga Kalimera. Inte vad det verkar som i alla fall.
Däremot går det ju charter till Stoupa från Norge och England och en del av de turisterna hamnar i Kardamyli och Agios Nikolaos.
Nu gick jag ifrån ämnet lite Kari, hoppas det inte gjorde något?
Selvsagt gjør det ingen ting, Thira - tenkte bare å legge til/skrive litt

Når det gjelder Charter har norske Lilleput hoteller i både Kardamili, Stoupa og Ag.Nikolaos,
og Kardamili er den "største" destinasjonene av de tre.
Lilleput, som er et lite selskap, tilbyr 8 bosteder i Kardamili, 5 i Stoupa og 3 i Ag. Nikolaous
Sesongen er ca 5 måneder fra c a 10.Mai - 10.Okt

Jeg er enig med deg, det blir fortsatt g o d plass i dette området med en "Kalimeraeffekt"

Jeg håper virkelig mange vil "rive seg løs" fra øyene en ferie og gi en og/eller flere byer på Peloponnese en "sjanse", tror ikke de vil angre


Citat:
Ursprungligen postat av Sunny12 Visa inlägg
Ja, jag förstår din tanke där... men alla åker ju inte vid samma tidpunkt under året... kan tänka mig att det är mindre turism i lågsäsong, precis som på en del öar.
Det blir nog bra vilket som...
Det stemmer Sunny, det er veldig lite turister i lavsesong, og at det blir bra "vilket som" er jeg sikker på

Citat:
Ursprungligen postat av Lissi Visa inlägg
Haha...när maken, svärmor och jag anlände till Kardamili,precis i månadsskiftrt mars- april 2007 och gick in i en liten supermarket för att handla frågade damen bakom disken hur vi kommit dit, för första chartern från England skulle inte komma förrän veckan efter.. Andra turister den tiden på året var ovanliga....och vi var verkligen tre av väldigt få de tre dagarna.
Lissi


Da fikk dere nok oppmerksomhet
Det tidligste vi har vært i Kardamili er ca midten av april, fortsatt veldig stille da og, som det er når vi er der midt i oktober
Den ene gangen vi har vært i Kardamili i Lilleputsesongen, det var i september, var det også behagelig og helt "lagom" med turister
Svara med citat