Varmt i vattnet? Yeah! Det passar en badkruka som jag.
Flygresan till Skiathos gick jättesmidigt och sen tog vi taxi in till hamnen. Första intrycket av Skiathos var sådär men det var nog för att vi bara gick lite i hamnen eftersom vi hade resväskor och i hamnen var det mest turistaffärer med bjäfs och inte så mysiga restauranger. Resten av Skiathos är säkert fint. Sen kom båten, flying cat. Båtresan var hemsk! En timme och en kvart tog det, var varmt och kvavt fastän det inte var så farligt varmt ute. Katamaran och vågor passar inte ihop så det var bitvis rejäl sjögång och alla såg gröna ut i ansiktet. Tur att det inte var längre sträcka.
Vi kom fram till Skopelos stad och försökte bara återhämta oss och så kom Giorgos från Thea Home hotel och hämtade oss. Han var supertrevlig!
Efter att illamåendet lagt sig så såg vi hur fint hotellet var, vilken vidunderlig utsikt vi hade från balkongen, hur gosig hotellkatten var och hur fin byn var. Giorgos tipsade oss om en restaurang som hette Rodi så vi gick dit. Rodis "uteservering" var en gård med träd, mysbelysning, vita dukar bredvid ett pittoreskt hus. Maten var jättegod, servicen var fläckfri och det var underbart. En av de mysigaste restauranger jag varit på. Rekommenderar!
Traskade ner till hamnen och även om det fanns några turistaffärer så fick jag inte alls samma känsla som i Skiathos. Efteråt satt vi på vår balkong och drack vin (ur en plastflaska som vi köpt på en affär, ha ha). Det var inte världens godaste vin men det dög för stunden. Skopelos i september har en lugn känsla över sig utan att det är dött, precis vad vi ville ha.
Idag söndag är det lite småmolnigt och lite kyligt men vi tar det bara lugnt och softar på terassen. Ska man sova en stund till på rummet eller vid poolen? På hur många olika sätt kan man slappa, det är frågan.