
2015-06-18, 06:52
|
 |
|
|
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 934
|
|
Sv: Glad Midsommar!
Som vanligt firar vi midsommar i stugan på skäret som brukligt. Dessa typiska midsommarblommor plockades förra midsommar. I år har varken rödklöver, prästkragar, midsommarblomster eller gräslöksblomma kommit fram. Däremot gullviva, förgätmigej och hundkex. Så det blir gul-blå-vit, alltså Sverige/Grekland som plockas i år.
Apropå olika traditioner; Norge och Danmark har ALLTID midsommarafton den 23 juni, oftast en vardag. Alltså Sankt Hans-aften. Då tänder man bål och bränner en papparshäxa. Vi har varit på Bornholm flera gånger denna afton och det en festlig upplevelse.
I Sverige varierar midsommarafton mellan den 19 - 24 juni och är alltid på en fredag. Och här hoppar vi grodor runt en stång,,,,
TREVLIG MIDSOMMAR!
Birgitta.
|