Det finns ganska bra bussförbindelser så att ta sig in till Rhodos stad är inga problem. Väl där tycker jag ni ska besöka gamla stan som är jättespännande att bara gå runt i pga av dess historia. Kanske ett besök inne i Storfurstens palats kan vara intressant iaf för nioåringen. Läs på lite innan så får du ut mer av det hela.
Bussar till de olika stränderna går också relativt ofta och Lindos har både en fin chora och en bra strand. Så här års bör det vara ganska lite turister där.
Tsambika är en annan strand som många gillar.
Sedan tycker jag ni ska ta er tilde vackra källorna i Kallithea. vet inte hur långt det är från ert hotell men dit borde ni kunna promenera.
Fjärilsdalen kan man också besöka och det är en upplevelse speciellt om man kommer dit rätt tid på året och det kan det nog vara nu.
Det finns mycket att läsa på nätet
Ha en trevlig resa med dina barn
//maji