Citat:
Ursprungligen postat av Thira
Jösses, ett sånt otroligt ordvridande Laero.
Du förstår mycket väl hur jag menar, kan inte föreställa mig annat.
... Det hela blir verkligen extremt ointressant när man börjar med pajkastning eller som du gör nu, letar efter ord att anmärka på istället för att hålla sig till sakfrågan och diskutera den.
|
Thira,
Om du läser mina inlägg i tråden så ser du att jag är väldigt noga med att hålla mig just till sakfrågan.
Jag startade tråden för att få till stånd en diskussion om vad som kommer att hända med Syriza vid rodret, inte för att ägna mig åt pajkastande. Jag har inte pajkastat i tråden och kommer inte att göra det i fortsättningen heller.
Däremot om man skriver ett så provocerande inlägg (inlägg 141) som du gör så får man kanske tåla ett svar med lite tuffare ton. Kan dock erkänna att om jag sett LarsTommys inlägg och ditt svar till honom kanske jag inte brytt mig om att kommentera öht.
Visst, jag förstår vad du menar men förstår inte att man kan skriva det, därför är inte mitt svar ordklyveri.
Det är provocerande om man försöker se hela saken i ett lite större perspektiv. Det är enkelt för oss i Sverige att sitta och flumma om att allt Syriza hittar på är bra och att Grekland ska få skulderna avskrivna, vi är inte direkt ekonomiskt inblandade.
Se till skattebetalare i normalstabila länder som Finland och Tyskland som försöker förstå varför deras pengar återigen ska gå till nödlån som förmodligen aldrig återbetalas.
Eller ta ett land som Lettland. De hamnade i ett läge liknande Greklands 2008-2009. Deras politiker agerade kraftfullt direkt. De tog landet genom ett riktigt stålbad. (något som Greklands inkompetenta regeringar borde gjort för 10-15 år sedan) Befolkningen led under detta men det har funkat. Idag har man statsfinanser som i princip är i balans och man ser tillväxt MEN man är fortfarande ett dubbelt så fattigt land som Grekland mätt i BNP per capita. I ljuset av det ska "medel-Letten" förstå varför hans skattepengar ska vara med och rätta till ekonomin i ett land som hela tiden obstruerar mot att sanera sina egna statsfinanser.
Och ja, då blir påståendet att Grekland ska "hålla stånd mot euroländerna", som att de vore en fiende, provocerande.
Men jag ska ge dig en eloge också Thira

, du har bildat dig en egen åsikt och framför den med egna ord. Det gillar jag

.