Sv: Ingen Blue Star i sommar
Det blir klart svårare för folk som vill åka över dagen till Naxos från Koufonissi, Schinoussa och Iraklia i juli/augusti då de endast har Skopelitis att förlita sig på (förutom "chartrad" kaiki). Tre dar i veckan ger de möjlighet till ca tre timmar på Naxos, de andra tre dagarna handlar det om två timmar.
För turister som i juli/augusti väljer att flyga till Athen för att sen fortsätta med Blue Star är det inte möjligt att göra det samma dag då båtarna från Piraeus till Iraklia, Schinossa och Koufonissi kommer att gå på morgonen. För grekiska turister är dessa avgångstider till och från småöarna säkert bättre, och för de som ska hämta och lämna gäster i hamnarna blir det jobbet koncentrerat till några timmar mitt på dagen.
Det kan ju hända att det dyker upp någon mer aktör bland rederierna som sätter in andra turer när sommaren närmar sig, men i detta ekonomiska klimat är det kanske inte så sannolikt.
Våga
|