Fredag 29 Augusti. Bornholm
Fredag 29 Augusti. Bornholm.
Avresedag från Bornholm. Vi far med monsterkatamaranen klockan 10.30 till Ystad. Vi har ånyo bokat in oss på Stationens vandrarhem för en natt. På lördag tar vi en taxi till Sturup för resan till Stockholm. Sonen och sonhustrun har enligt god sed och vänja erbjudit oss gästrummet i deras villa i Sundbyberg.
På söndag eftermiddag ska vi två ta en kryssning till Tallinn i Estland. Det är dags att fylla på Arnes förråd av Hamiltons piptobak. Priset ombord är endast en tredjedel av samma vara hemmavid.
Igår tog vi tiobussen till den lilla byn Gudhjem på östkusten. Det är nu femton år sedan vi besökte Gudhjem. Mycket är sig likt, men heltvisst har det turistiska inslaget ökat med besked. Café Klint invid hamnen hade byggts ut och ökat antalet utestolar.
Fiskaffären på hamnplanen hade utökat med en större bordsservering utomhus.
Gudhjems Rökeri hade även de markant utökat serveringsdelen utomhus. Den fiskbuffé man erbjuder för 120 Kr verkar vara omåttligt populär.
Den gamla slupen Thor gör i säsong turer från Gudhjem till Hellingdomsklipperne. MS Ertholm har en daglig tur från Gudhjem till Christiansö.
Lite om rundkyrkor nu. Dessa säregna rundbyggda kyrkor är en dansk specialitet. Kyrkorna har dubbla murverk med en yttre och en inre vägg, och mellan dessa väggar leder en smal trappa upp till övervåningen.
Den nedre våningen används som sakralt utrymme, en kyrkosal alltså. Vid ofärdstider kunde byborna ta sin tillflykt till övervåningen som då avspärrades med en bastant dörr. Från skyttegluggarna i övervåningen kunde presumtiva angripare bekämpas med armborst, samt kunde ävenså het olja hällas på fienden.
Vi ska nu så strax ta farväl av Det Lille Hotel och promenera ner till Färjeterminalen att äntra monsterfärjan klockan 10.30.
Lite bilder från gårdagen ligga nu inne i galleriet under ”Fredag 29 Augusti”
Arne och Birgitta
|