Visa ett inlägg
  #2  
Gammal 2014-07-16, 15:33
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 228
Standard Sv: Att resa på Rhodos på 2 hjul, hjälp?

Citat:
Ursprungligen postat av davrad Visa inlägg
Vi hade tänkt att under 2-3 dagar hyra en scooter (alltså ingen moped) min fråga blir då: Vad krävs för körkort för att få hyra en sådan?
För att hyra en scooter på 50 cc krävs att du har AM i ditt körkort, det finns i alla nya körkort. Om du ska hyra större än 50 cc måste du ha körkort för motorcykel. Det är var lagen säger, en del uthyrare struntar i lagen och hyr ut ändå, då gäller inte din försäkring om något skulle hända. Du kan hyra fyrhjuling med vanlig B-körkort.

Citat:
Nästa fråga blir, då ön inte är så stor så tar man sig stora sträckor med en scooter vilket gör att man kan hinna med och se mycket.
Rhodos är faktiskt Greklands fjärde största ö, så det är en stor ö. Från Rhodos stad ner till södra spetsen, där surfparadiset Prassonisi ligger, är det cirka 100 km. Till populära Lindos är det cirka 50 km.

Det är bättre att hyra bil på Rhodos, eller en stor motorcykel.
Svara med citat