På vår resa till Tilos i juni gjorde vi den fina vandringen från Klostret Agios Pandeleimon tilll Ag. Andonis. En härlig vandring på ca 2 timmar med fotopauser och vandring i lagom takt. Fantastiska vyer och lättvandrat på fina stigar HÖGT över den vanliga bilvägen till klostret. Belöningen får man när man kommit ner, med bad och efter det en kall Mythos på en av tavernorna i Ag. Andonis i väntan på bussen tillbaks till Livadia.
Man börjar vandringen med att vända om vid klostrets ingång och gå ett par hundra meter längs vägen och sen ta av till höger vid markeringen.
Utsikten från landsvägen är fin:
Här går man upp:
Det är härligt att gå längs bergssidan uppåt, uppå:
Det är härligt att vandra så högt och på bilden nedan ser ni att vi ska gå på stigen rakt fram upp över bergskammen. Bilvägen till klostret ser ni nedanför till vänster.
Uppe på krönet och den jobbigaste biten av vandringen är över:
Man får lätt Arjas låt "Högt över havet" i huvudet när man går här.
Vilket arbete att lägga alla dessa stenar!
Nu har vi gått halvvägs!
Många fina ställen att njuta av utsikten finns med sofforatt vila på.
Vackert!
Snart framme till belöningen, d v s bad och en kall Mythos!
Denna vandring rekommenderas starkt!
Lissi