Visa ett inlägg
  #11  
Gammal 2014-04-12, 07:43
Monica Ps avatar
Monica P Monica P är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Kalymnos, Grekland
Inlägg: 5 355
Standard Sv: Nätverket för Grekland

Hos oss finns det på de flesta supermarket en kundvagn med plats att lämna något man vill ge. Det går sen till "Trapezi tis agapis", "kärlekens bord" som kyrkan sköter. Några grupper av grekiska kvinnor turas om att laga mat i ett kök som ligger där det förut fanns ett barnhem. Man kan äta där eller få maten hemskickad. Det fungerar alldeles utmärkt och många ex-kalymnier skänker stora pengar till råvaror.

Behov finns av kläder , filtar och skor, dels till folk som inte har råd att köpa själva, dels till de många flyktingar som kommer från Turkiet och som inte har något alls med sig. Vår tjejgrupp, jag menar tantgrupp, lämnar kläder där, men det är ju inget man som turist släpar med sig. Samma plats, gamla barnhemmet.

Att ge pengar direkt till någon man tycker ser ut att behöva det är ju också möjligt, men kan uppfattas som kränkande, alla är inte tiggare som ser ut så.
Svara med citat