Visa ett inlägg
  #15  
Gammal 2014-04-02, 17:01
Thira Thira är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: feb 2013
Inlägg: 1 605
Standard Sv: Fullt på boenden

Citat:
Ursprungligen postat av Thira Visa inlägg
Fast man måste ändå säga att rent generellt så är Greklandsöarna billiga att bo på. Eller rättare sagt är det kanske som så, att boendet varit extremt billigt på vissa öar tidigare men nu börjar nå mer "vanliga" priser (om man jämför med andra turistländer i Europa som också har Euron som valuta)? Kanske kan de hårdare skattereglerna också bidra till en liten del att priserna ökat?
Måste förklara mig lite här: Jag menade inte med detta inlägg att priserna verkligen och med säkerhet, har gått upp. Snarare menade jag OM priserna gått upp så vore det kanske inte så konstigt av flera olika orsaker.

Personligen tycker jag den stora charmen med små, grekiska pensionat är just om de är enkla och att det råder en familjär stämning. På något lustigt sätt blir "personligt" i grekiska övärlden också (nästan) alltid fint.
Huvudsaken, för min del, är att det finns en balkong/uteplats och ett kylskåp och nåja...nu för tiden är även wifi ett måste. Lite familjär stämning på det så lever jag lyxliv

Senast redigerad av Thira den 2014-04-02 klockan 17:07.
Svara med citat