Visa ett inlägg
  #2  
Gammal 2014-02-04, 18:31
Panakakiss avatar
Panakakis Panakakis är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Ort: Arboga/Argostoli
Inlägg: 2 609
Standard Sv: Jordskalv igen

Citat:
Ursprungligen postat av mollie Visa inlägg
Hörde att det varit nya skalv idag på Kefalonia, denna gången kraftigare än för en vecka sen. Beställde nyligen resa dit till slutet av maj och undrar nu hur allvarligt läget ska vara innan researrangören ställer in? Borde man fundera på annat resmål redan nu? Förväntan över resan börjar ersättas med oro och undran och medkänsla med befolkningen på ön.
Det har varit kraftigare skalv än det är normalt på Kefalonia och denna gång blev Lixouri drabbat mer än andra platser på ön. Det skalv som var här om dagen i närheten av Patras som ligger på fastlandet väster om Kefalonia. Jag har haft kontakt med min vän på Kefalonia och bor i Argostoli och han har inte set några skador där han bor.
Jag har de senast dryga 20 åren besökt Kefalonia varje år och det är alltid några mindre skalv varje år så man blir säkert van att det händer sådant i närhet. Jag kommer att som vanligt åka dit i år igen.

PANAKAKIS
Svara med citat