Ämne: Fredag
Visa ett inlägg
  #3  
Gammal 2013-10-06, 19:44
Birgitta63s avatar
Birgitta63 Birgitta63 är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2007
Ort: Sjöbo
Inlägg: 1 452
Standard Sv: Fredag

Citat:
Ursprungligen postat av Lissi Visa inlägg
Hej Birgitta!
Vi har en fantastisk höstdag i Kalmar som vi utnyttjat väl med utevistelse. Nu har jag börjat förbereda kvällsmaten som bla kommer att innehålla Sesamfröpanerade auberginer som stekts i olivolja. Ugnsrostade potatis och tomater och fetaost till det samt ett gott grekiskt rödvin som vi köpte i våras i Grekland.
Jag experimenterar vilt i kväll efter skafferi-och kylskåpsrensning Gissa om Lyckan blev stor när jagpå en hylla långt upp hittade 2 ringar soltorkade tomater från Tinos, som jag trodde var uppätna! Nu har jag sju ringar som ska förtäras innan nästa resa!
Vinet blir i alla fall inte misslyckat

Lissi
Hej Lissi
Sesamfröpanerad auberginer . Det är som det blev sagt. Grekisk mat är underbart gott .
Birgitta som nyss skickat efter sembilder från vackra Parga. Här ska sättas in bilder samt lite annat roligt att kika på. Hösten behövs piggas upp med värmande bilder från semestern
Birgittta
Svara med citat