Visa ett inlägg
  #6  
Gammal 2013-07-20, 13:54
Michael69 Michael69 är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2013
Ort: Oskarshamn
Inlägg: 22
Standard Sv: Tips om Aegiali med omnejd

Citat:
Ursprungligen postat av catharina Visa inlägg
Hej! Efter 10 dagar i Aegiali tänkte jag lämna några tips:

Pengar: Uttagsautomaten är ständigt sönder, ta med kontanter för nästan ingen tar kreditkort. I Chora och Katapola fungerar dock bankomaterna oftast. Kreditkort vill nästan ingen ta emot, säger att det numera tar flera månader att gå pengarna...

Restauranger: prova Nikos i Lagkada, underbar mat och Nikos berättar gärna om hajfisket utanför Amorgos i oktober, finns häftiga bilder uppsatta vid toaletterna i restaurangerna. Prova också restaurangen vid kyrkan iTholaria hos Yannis och Sofia, genuint grekiskt!

Skönhetsbehandlingar: hos Petra (tysk kvinna bosatt på Amorgos sedan 23 år) i Aegiali, prisvärt och hög kvalitet. Petra är en underbar kvinna som tar väl hand om sina kunder. Hon har för övrigt varit gift med Nikos som har restaurangen i Lagkada.

Boende: vi bor för sjätte året i rad på Karkisia, lite dyrt men så fräscht och rent.
Suck... Nu längtar man tillbaka.

Uttagsautomaten funkade faktiskt sista dagen vi var där helt omöjligt är det inte men kommer ni till Aegiali direkt så ta med ordentligt med kontanter för att vara på säkra sida.

Längst bort på stranden i höjd med där stigen till Tholaria börjar så finns det en liten grotta ute i havet ungefär 50 meter från stranden. Jag simmade dit med in son men vågade tyvärr inte simma in på grund av de höga vågorna. Dock ett spännande äventyr både för mig och min son.

Bästa maten var fiskerestaurangen bredvid den ekologiska affären. Men flera av restaurangerna var mer än ok.

Besöket i Tholaria får man absolut inte missa. På grund av småbarn körde vi dit men jag hörde flera som vittnade om en fantastisk vandring upp dit. Prova Seladi Cafe bar som har en fantastisk uteservering. Gå till vänster vid parkeringen, det finns en lite skylt.

Hyr gärna bil, moppe eller promenera till Agia Anna. Det finns en stig över berget till Agia Anna. Jag promenerade aldrig men enligt en kille jag träffade tog det 4-5 timmar från Aegiali. Väl framme väntar fantastiskt bad i det stora blå med utsikt över kloster Hozoviotissa högt uppe på berget. Amorgos Chora får man inte heller missa!

Och - Aegiali är det absolut bästa stället jag har varit med småbarn. Mina snart 2- och 5-åringa barn trivdes vid stranden och i byn. Inga bilar eller mopeder som störde lugnet och massor trevliga lokalbor och turister.
Svara med citat