Sv: KRETA
Kreta är en stor och väldigt varierande ö, så det är svårt att skriva " Åk dit" utan mer "kött på benen". Sola och bada kan man göra överallt på Kreta. Antingen så åker man till Elafonissi, de röda stränderna och den vackra miljön eller så kan man t.ex åka till Palmstranden Vai på andra sidan ön.
När tänkte ni åka? Du frågade om uteliv, innebär det att ni vill partaja eller räcker det med att äta och dricka gott? Vill ni åka till ett ställe där det är mycket folk och fart eller vill ni bara ha det lugnt och skönt och kunna uppleva en genuin grekisk miljö med den gästfrihet som det innebär?
Det låter som om ni är 4 st partysugna ungdomar som vill ha sol och bad, och då rekommenderar jag Norra Kreta och trakterna runt t.ex Chania, Rethymno eller Hersonissos.
Söker ni lugnet rekommenderar jag Södra Kreta och där finns det många vackra ställen jag kan rekommendera.
Göran
|