
2013-03-17, 23:04
|
Avslutat medlemskap på egen begäran.
|
|
Reg.datum: jul 2012
Inlägg: 4 596
|
|
Sv: Höstresa
Hej, Katitzi!
Jag bodde i Votsalakia när jag var till Samos 2011, hade nog inte valt Votsalakia om jag varit lite mer påläst om byarna och städerna på Samos (jag var inte medlem i kalimera då).. ..får skylla på det!
Gå och titta i butiker kan du glömma för det finns det knappt några, ett par matbutiker i centrala Votsalakia, ett bageri, en glassbar. Klart det finns ett 20-tal tavernor att välja på som är helt ok. Men klart mycket populärt bland småbarnsfamiljer för det fanns det gott om när jag var där.
Men Ni har ju förstås nära till den fina Psili Amos stranden cirka 3-4 km och till byn Drakei som är fantastiskt vackert.
Hyr ni bil så finns det ju många fina byar i närheten att besöka.
Hade jag rest till Samos i år hade jag valt Pythagorion men där hade du ju bott tidigare så jag förstår om ni vill se och uppleva något nytt! Jag upplevde iallafall Votsalakia som rätt så dött, se något folkliv, nja inte så värst mycket!
Men helt okej om man bara vill bada, sola, äta gott och ta det lugnt!
Det här är bara min upplevelse, säkert andra som har en helt annan uppfattning om Votsalakia.
Trevlig resa!...
|