Ämne: Bästa ön?
Visa ett inlägg
  #4  
Gammal 2006-01-04, 15:24
stenake stenake är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Åkersberga
Inlägg: 67
Standard Sv: Bästa ön?

Eftersom jag inte varit på varken Karpathos eller Kalymnos (har varit på väg till Karpathos 2 ggr men fått inställa) så är det ju egentligen lite svårt att råda.
Om vi talar om öar man kan åka charter till är mina kommentarer:
Naxos är en ö som man alltid kan återvända till och som jag brukar rekommendera. Dock är den säkert mera turistifierad än Karpathos, speciellt i och kring Naxos stad. Men med moped eller bil söderöver finner man massor av fina stränder och mysiga byar.
Rethymnon på Kreta är inte vår favorit. Där är det ännu mera turister, men gamla stan i Rethymnon är rätt trevlig om än full med turistshopar. Fast Kreta har ju hur mycket som helst att bjuda på om man vill röra sig lite runt med t.ex. hyrbil.
Om man vill undvika allt för mycket turister så finns det ju flera mysiga öar som som t.ex. Skopelos, men den är lite mindre.
En lite större ö som jag gärna rekomenderar där det inte heller är så packat med tuister är Lesbos/Mytilini. Finns mycket att se med bil. Många bra stränder.
Sten-Åke
Svara med citat