Aha, blomman var en cyklamen! Jag var inne på det också, i synnerhet efter att vi kom hem och jag såg att det såldes såna i affärerna, då kände jag igen den. Fin var den i alla fall.
Getingarna upplevde vi mest besvärande när man låg på stranden, inte på tavernorna direkt. På tavernan vid Limnonari var det lite getingar, där hade de också någon sorts getingfälla, men inget kaffe som eldades! Annars var getingarna mest intresserade av fötterna när man låg på stranden. Vi såg flera som täckte över fötterna med badlakan för att slippa dem.
Nästa gång kanske vi testar Skopelos på våren och hoppas att det är mindre getingar då. Men vi skulle aldrig avstå från Skopelos pga getingarna, så jobbigt var det inte